Malostranské náměstí 203/14, 118 00 Praha 1
+420 257 219 744
Pondělí - Pátek
Sobota
Neděle, st. svátky
  9:30 - 18:00
10:30 - 18:00
zavřeno

O lékárně a historie lékárny

Fragnerova lékárna U Černého orla se specializuje na přípravu léčivých přípravků (příprava magistraliter), disponuje širokým sortimentem surovin, zabývá se vývojem nových receptur a jejich použitím v klinické praxi. Připravuje pestrou škálu vlastních přípravků. Provozovatel je lékárník.

V lékárně i nadále působí odborný konzultant a galenický specialista, PharmDr. Zbyněk Sklenář, specialista v oboru  Farmaceutická technologie a Veřejné lékárenství, který je rovněž autorem řady receptur a má dlouholeté zkušenosti s přípravou léčiv a bohatou publikační a přednáškovou aktivitu.

 

Lékařům dokážeme pomoci při vytvoření vhodné receptury pro konkrétního pacienta. V případě nedostupnosti nebo výpadku určitého vyráběného léčivého přípravku jsme schopni poradit ohledně možné alternativy v podobě připravovaného přípravku.

 

Běžně připravujeme např. náhrady za ("Rp" v závorce za přípravkem označuje, že výdej přípravku je vázán na lékařský předpis):

 • Mykoseptin ung.
 • Batrafen krém, roztok (Rp)
 • Retin-A 0,1% (Rp)
 • Paracetamolové čípky 100 mg
 • Paracetamolová suspenze
 • Rectodelt čípky (Rp)
 • Bactroban mast (Rp)
 • Garasone ušní kapky (Rp)
 • Eryfluid (Rp)
 • Dalacin T sol. (Rp)
 • InfectoDell (Rp)
 • Dexaltin oral pasta (Rp)
 • Betacorton S (Rp)
 • Septonex zásyp
 • Septonex krém


Z dalších přípravků můžeme jmenovat propranololové tobolky, roztok, krém, gel (Rp), sildenafil v kapslích (Rp) aj.

 

Nově připravujeme paracetamolové čípky a paracetamolovou perorální suspenzi, jakožto náhradu za nedostupné vyráběné přípravky s obsahem paracetamolu pro dětskou praxi.

Za nedostupný HVLP Batrafen krém a Batrafen roztok připravujeme magistraliter plnohodnotnou náhradu pod názvem Cipirofram krém 1% FCO a Cipiroxol roztok 1% FCO. Přípravky máme ihned k dispozici v balení 20 g krému a 20 g roztoku. Výdej je vázán na lékařský předpis.

 

I nadále připravujeme hydrofilní krém s tretinoinem v koncentraci 0,1 % (Rp), který není běžně dostupný na našem (dříve k dispozici jako Retin-A 0,1%), ani zahraničním trhu, a tak je magistraliter příprava jedinou možností. Výdej je vázán na lékařský předpis a není hrazen z prostředků zdravotního pojištění.

 

Díky opětovné dostupnosti kyseliny undecylenové jako atestované suroviny znovu připravujeme náhradu za HVLP Mykoseptin mast. Přípravek shodného složení v hydrokrémovém základu máme k dispozici pod názvem Mykofran FCO ve velikosti 25 g v unguátorovém kelímku. Výdej je možný i bez lékařského předpisu.

 

V současné době řešíme také stále aktuální nedostupnost přípravku Dalacin T sol., Eryfluid sol. a nepravidelné výpadky např. přípravků Bactroban ung., a Rectodelt 100 mg sup. Za Bactroban připravujeme ekvivalent pod názvem Mupiroban mast FCO, za Eryfluid přípravek pod názvem Erysoluk FCO, za Dalacin přípravek klindamycinový roztok Klindasol 1% FCOa za Rectodelt připravujeme dětské čípky s obsahem 100 mg prednisonu. Výdej je vázán na lékařský předpis.

 

Magistraliter připravujeme také tobolky s obsahem metronidazolu (Rp), především v nižších silách, než dostupných vyráběných 250 mg (např. 125 mg, 75 mg, 50 mg, 25 mg). Plníme do tobolek velikosti 4, 3, 1 a jako plnivo používáme rýžový škrob (tedy bez laktózy).

 

Pro (zejména) dětské pacienty připravujeme tobolky s obsahem nitrofurantoinu (Rp) a můžeme - dle dávky léčiva - plnit do menších tobolek velikosti "1", případně i menších velikosti "3" či nejmenší "4".

 

Dále připravujeme:

 • přípravky s permethrinem, jak emulzi, tak krém, obvykle 5% (Rp)
 • lidokainový emulgel 5% (náhrada za přípravek Emla), 10% a 13% (Rp)
 • domperidonové čípky pro děti i dospělé (Rp)
 • dexamethasonové čípky pro děti (Rp)
 • tzv. Bendovy kapky (Rp), jak pro kojence, děti, tak dospělé. Ve variantě s hydrokortisonem i bez něj. Adjustujeme v lékovce s kapátkem, na přání do lékovky s nosním sprejovým aplikátorem. Připravujeme i kapky s kortikoidem fluocinolonem.
 • tzv. Heparinový krém ("krém dr. Bártíka") (Rp) s obsahem heparinu, bromhexinu a propylenglykolu. Složení přípravku bylo vytvořeno ve spolupráci daného lékaře přímo s naším pracovištěm, resp. dr. Sklenářem a dr. Horáčkovou. Přípravek má příjemnou konzistenci a jelikož jej zhotovujeme ze substancí, je bez doplatku pacienta, tedy plně hrazený zdravotní pojišťovnou.


Fragnerova lékárna rovněž nabízí přípravky podle vlastních receptur - např. Panthesil, Panthemag, Konopan, Konovitan, Nasopanthil, Lipopanthen, Septohex zásyp a Septohex krém, ušní protizánětlivé kapky Otic-flam, mast na rty Ceralbol-PE, hydrokrémovou pastu na opruzeniny s ichthamolem Infichtol hydro, které se v praxi osvědčily a některé již byly publikovány v odborné literatuře. Ichthamolová hydrokrémová pasta navíc není k dispozici jako vyráběný léčivý přípravek. Dostupné "alternativy" mají status většinou jen kosmetických přípravků či zdravotnických prostředků. Na opruzeniny nejen dětí doporučujeme dále oleomast Unguentum Laura FCO.

Stále připravujeme alternativu dříve vyráběné a populární Pražské domácí masti pod názvem Nová pražská mast z Fragnerovy lékárny.

Tyto přípravky jsou všechny volně prodejné.

 

Specializací Fragnerovy lékárny jsou také přípravky pro veterinární použití - např. oblíbené perorální suspenze doxycyklinové, prednisolonové, metronidazolové, šampon s mikonazolem (a chlorhexidinem), ušní gel s mikonazolem (a případně s gentamicinem), zhotovujeme náhradu za vyráběné přípravky Panolog a.u.v. (Panoloid tenu FCO) (Rp), Chronicin a.u.v. a Atussin sirup a.u.v. (Tussistop sirup FCO).

Všechny přípravky jsou vázány na předpis (veterinárního) lékaře.

 

Další specializací jsou přípravky pro stomatologické použití - např. antimykotické přípravky s nystatinem a mikonazolem, výplachové přípravky s dexpanthenolem, chlorhexidinem, anestetické roztoky, gely a orální kuličky s lidokainem, umělé sliny, gel s chloridem železitým, roztoky edetanu disodného, náhradu za pastu Depulpin, benzokainové polotuhé orální přípravky - Benzogel 20% RSP (Rp), leptací gel s kyselinou fosforečnou – Afosgel 35% RSP (Rp), mukoadhezivní pasty – Aftopar RSP (Rp), Neobemap RSP (Rp), a samozřejmě další přípravky z publikace Magistraliter receptura ve stomatologii.

 

V případě zájmu o konkrétní přípravek nebo dotazu na možnost zhotovení přípravku, který Vám předepsal lékař, nás neváhejte kontaktovat na e-mailu lekarna.orel@seznam.cz, případně přes náš objednávkový formulář. Děkujeme.

 


PRO ZUBNÍ LÉKAŘE - NÁHRADA DEPULPINU

Dále nabízíme:

 • Výdej léčiv na recept
 • Výdej léčiv bez receptu
 • Příprava léčiv na recept i bez receptu
 • Konzultační činnost - lékové interakce, dermatologie
 • Prodej doplňkového sortimentu
 • Ortopedické vložky do obuvi Svorto
 • další specializované činnosti

Poradenské centrum pro hojení ran


Poradenství a péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou (více v sekci Konzultace)

 

 

Historie lékárny

Na rohu Zámecké a Nerudovy ulice stojí domy č.p.203 a 205, s nimi je spojena dlouhá historie Fragnerovy lékárny u Černého orla. Na místě nynějšího domu číslo 203 a 204 v rohu Malostranského náměstí stávaly kdysi dva domky. V rohovém byla od konce 15.století lékárna, proto byl zván Apatyka. Poději ho získal po konfiskaci Jan Daniel Kapr z Kaprštejna, ten se však z majetku dlouho neradoval. Jeho mladá žena se totiž zamilovala do pohledného Adama Zapského ze Zap, který na její naléhání nepohodlného Kapra zavraždil. Čin byl objasněn a oba viníci skončili na popravišti.

Další majitelé domu byli většinou dvorními lékárníky. Podle pověsti se tu připravovaly i léky proti vodnatelnosti, revmatu nebo plísni, jejichž recepty sepsal sám alchymista Edward Kelley. Lékárna se stěhovala střídavě mezi sousedními nárožními domy číslo 205 U Černého orla a číslem 203. Nakonec se usadila v čísle 205. V této lékárně praktikoval během studia na pražské univerzitě mladý student Benjamin Fragner.V Písku se zamiloval do dcery velmi zámožného kupce, který jako věno novomanželům zakoupil malostranský dům s lékárnou U černého orla od starého pana lékárníka Pujmana, který se chystal na odpočinek.

Magistr Fragner malostranskou lékárnu výrazně pozvedl. Jeho Pražská domácí mast měla tak velký úspěch, že bylo nutné lékárnu rozšířit. Rozšířená výroba se tedy stěhovala opět do protějšího domu č. 203-204. Zde se zrodily legendární Sibrumin, Thymomel, Balsam Dr. Rosy a další známé léky. Pražská domácí mast z roku 1866 si udržela ohromnou popularitu celých 80 let (vyráběla se ještě roku 1945) a Thymomel se dokonce vyrábí dodnes. V té době již ovšem starosti o podnik převzal Benjaminův syn Karel.

Koncem 20. let minulého století se farmaceutická výroba v lékárně U Černého orla natolik rozšířila, že bylo nutné ji přestěhovat do továrních hal. Podnik již tehdy vedl Karlův syn Jiří Fragner, který spolu s bratrem Jaroslavem, známým českým architektem, vypracoval projekt nového podniku v Dolních Měcholupech u Prahy. Ředitelem firmy, nesoucí tradiční jméno B. Fragner, zůstal až do konce druhé světové války Jiří Fragner. V podniku postupně zaváděl nové chemické postupy a realizoval i některé velmi náročné projekty, byl také iniciátorem vývoje prvního českého penicilinu. Jejich penicilin úspěšně skryli před nacisty, kterým namluvili, že hledají účinnou látku ničící plísně ve vojenských skladech.

Roku 1946 byla společnost znárodněna a měcholupský podnik Spofa Fragner se stal základem pro nově ustanovený národní podnik Léčiva.
 

POZOR! Změna otevírací doby!

OBJEDNÁVKOVÝ
FORMULÁŘ

Fragnerova lékárna

Fragnerova lékárna

Fragnerova lékárna

Fragnerova lékárna

Fragnerova lékárna


Created by obsah.info, 2015